Разработка платного шаблона Joomla
niedziela, 29 październik 2023 20:29

Bike fitting - ocena po roku

Ponad rok temu zrobiłem "kolejny" krok w swojej rowerowej pasji. Był nim bike fitting mojego roweru enduro. Ja, mój Whyte S-150CRS oraz moje buty Leatt oddaliśmy się w ręce profesjonalistów czyli SGR LAB ze Srebrnej Góry. Cały proces wykonał Bartłomiej Czerwiński, zawodowo związany z kolarstwem od wielu lat (współpraca m.in. z BORA-Hansgrohe, CCC Team). Co ważne ustawienia poprzedzone były długim wywiadem dotyczącym przebytych kontuzji, urazów, czy dolegliwości, które mogły w przeszłości wpłynąć na moją aktualną postawę. Następnie wykonane została analizą foto i video a także ćwiczeniami redukującymi napięcia i przykurcze. Z racji fittingu roweru enduro pozycja ustawiania była na podjazd, bo wtedy tylko w zasadzie siedzimy w siodle - zjazdy odbywają się "na stojąco". Po analizie stóp do moich butów trafiły spersonalizowane wkładki, które poprawiły komfort i wytrzymałość podczas jazdy (wcześniej miewałem odrętwienia i ból na stopach).
Po roku czasu można postawić pytanie: "Czy warto"? Moim zdaniem tak. Zmiana ustawień siodełka (pion i poziom), kierownicy, mostka, kloków w butach w zauważalny sposób wpłynęły na poprawienie pozycji na rowerze. Mimo bardzo niewielkich zmian przełożyły się one na lepsze czucie roweru i większy komfort jazdy. Sądzę, że to podniosło także poziom pewność siebie w trudniejszym terenie czy przy większych prędkościach. Oczywiście bikefitting to tylko jeden z elementów tej całej "układanki", która ma na celu optymalizację naszych osiągów. Niemniej swoista "synchronizacja" naszego ciała z rowerem wyjdzie nam tylko na dobre.
Oczywiście równolegle należy pamiętać o odpowiednim trening oraz odżywianiu (o co akurat dba już Hulaj Zdrowo), ale to już temat na inny wpis ?
.
Jesień i zima to właściwy czas, aby przygotować się do sezonu zatem działajcie i powodzenia !!
              
piątek, 15 wrzesień 2023 20:05

Polska Seria Enduro 2023 - wyniki

Drugi sezon Polskiej Serii Enduro zakończony. W ramach wspólnej klasyfikacji, prowadzonej przed trzech organizatorów zawodów odbyły się 4 edycje:

1. edycja – Garmin Joy Ride (Kluszkowce): 27 maja 2023
2. edycja – Bosch Enduro MTB Series (Myślenice): 22 lipca 2023 
3. edycja – Garmin Enduro Trails (Bielsko-Biała, Szczyrk): 26 sierpnia 2023
4. edycja – Makita Enduro MTB Series (Świeradów-Zdrój): 3 września 2023

Zapraszamy do zapoznania się z wynikami (aktualizacja 10.10.2023) >> WYNIKI

 

Polska Seria Enduro MTB to swego rodzaju Puchar Polski lub inaczej mówiąc klasyfikacja generalna. na którą składają się wyniki zawodników uzyskane na kilku wyścigach.  

Jakie losy czekają ten projekt w 2024 roku jeszcze nie wiemy. Czas pokaże :)

W niedzielę 3 września odbyła się druga edycja Pucharu AZS w enduro MTB. To najmłodsza, ale i bardzo dynamiczna oraz widowiskowa odbiana kolarstwa górskiego, która jest swego rodzaju połączeniem cross-country oraz downhillu.
W sercu Gór Izerskich nie brakuje trudnych, ambitnych tras. Studenci i pracownicy uczelni wyższych, zrzeszeni w Akademickim Związku Sportowym, zmierzyli się z trasami w Świeradowie-Zdroju. Do pokonania mieli cztery odcinki specjalne, których łączna długość wraz z dojazdami wyniosła prawie 35 km, co dało w sumie nieco ponad 1600 metrów przewyższenia.
Podczas edycji w Świeradowie, podobnie jak w Myślenicach triumfowali Martyna Puda z Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego, oraz Wincenty Grochowski z Politechniki Wrocławskiej. Niestety chyba z uwagi na wakacyjny termin, niewielka liczba uczestników nie pozwoliła nagrodzic klasyfikacji drużynowej.

Puchary AZS realizowane są ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Organizatorem Akademickiego Pucharu Polski w Enduro MTB jest AZS Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego.

Więcej informacji na www.enduromtbseries.com.pl oraz na https://azs.ubb.edu.pl

W pierwszy weekend września gościliśmy w Świeradowie-Zdroju. Bardzo lubimy ten uzdrowiskowy klimat u podnóża Gór Izerskich. Piękne widoki, oraz to, co kręci nas najbardziej – wymagające, zróżnicowane trasy. Szybkie, techniczne zjazdy dają radość zawodnikom. Poza tym są widowiskowe, co uwielbiają kibice.

Niektórzy rozpoczęli weekend już piątek. Objazd tras z pomocą wyjazdu wyciągiem Ski&Sun pozwolił zaoszczędzić siły na wyścig. W sobotę od rana trasy odwiedzali kolejni zawodnicy, zaś w centrum miasta odbył się mini-wyścig dla dzieci, w którym wystartowało około 40 młodych kolarzy. Startowali oni w 3 grupach wiekowych (z podziałem na dziewczynki i chłopców), na krętej ale dobrze widocznej trasie tuż koło deptaka. Emocji nie brakowało w żadnym z wyścigów. Młodzi adepci kolarstwa pokazali dużo ambicji i zacięcia sportowego, co powodowało, że na chodniku w okolicach mety zebrała się pokaźna grupa gapiów. Nierzadko przypadkowych spacerowiczów, którym udzieliła się sportowa gorączka i reagowali z ożywieniem na poczynania małych zawodników. Wyścigi były zacięte, często do ostatnich metrów. Dzieci pokazały ducha walki, za co organizatorzy nagrodzili ich prezentami od Varty i Silvini. Nie lada atrakcją dla kibiców i uczestników zawodów były stoiska sponsorów wydarzenia, na których można było zapoznać się z wieloma elektronarzędziami Makita, obejrzeć w pełni elektryczne Subaru Solterra, czy skosztować słodkiej chmurki od Sinersio.

Niedzielny poranek przywitał nas deszczem, co mocno niepokoiło zawodników i ekipę organizacyjną.

Okazało się, ze było to jedynie planowane roszenie trasy przed zawodami. Obfite co prawda, ale enduro to przecież błoto a nie kurz. I takie obłocone, ale uśmiechnięte twarze zawodników oglądaliśmy przez cały dzień, bo pomimo trudnych warunków walka (szczególnie gdy była zwycięska) na śliskiej trasie dawała sporo satysfakcji. A wspomniane warunki miały duży wpływ na losy rywalizacji w poszczególnych kategoriach - ważyły się one dosłownie do ostatnich metrów odcinków specjalnych. Łączna długość trasy wyniosła blisko 34 km a całkowita różnica jej poziomów prawie 1600m. Poziom zmęczenia był wyraźnie widoczny na mecie ostatniego OSu. Jak zwykle w tym sporcie nie brakowało spektakularnych upadków, ale na szczęście skończyło się na drobiazgach, kilku siniakach i otarciach. Najszybszą zawodniczką zawodów okazała się Karolina Cierluk, jadąca w barwach Izerriders. Pierwszy wśród mężczyzn był Adam Maxa (Rock Machine – Ptbshop.cz). Drużynowo triumfowała ekipa 2B enduro team. Z kolei w Pucharze AZS, podobnie jak w Myślenicach, zwyciężyła Martyna Puda (Uniwersytet Bielsko-Bialski), oraz Wincenty Grochowski (Politechnika Wrocławska). Więcej informacji oraz po wyniki zapraszamy na www.enduromtbseries.com.pl zaś na www.facebook.com/EnduroMTBseries zapraszamy po zdjęcia i filmy.

Organizatorzy dziękują za udział wszystkim uczestnikom, oraz partnerom i sponsorom za pomoc w organizacji imprezy.

poniedziałek, 04 wrzesień 2023 12:49

Zwycięzcy wyścigu w Świeradowie

Na relację z Makita Enduro MTB Series w Świewradowie-Zdroju jeszcze chwilę musicie poczekać, ale wyniki już możecie analizować :)

www.sportident.co.uk/results/JutraRaceCenter/2023/ems_swieradow_OS4/ 

niedziela, 03 wrzesień 2023 00:08

Harmonogram startów

Prezentujemy aktualny harmonogram startów z miasteczka zawodów oraz godziny startu na poszczególnych Odcinkach Specjalnych. Pilnujcie czasu startu swojej grupy startowej, aby nie złapać karnych minut ⏱ ?

 

Strona 1 z 10